Wersje testowe

Z Baza wiedzy Sokaris

Programy naszej firmy wciąż są rozwijane. Pojawiają się nowe funkcjonalności, poprawiane są zauważone błędy. Zanim program trafi do klienta, ma trzy etapy "życia":

wersja alfa
Gdy autorzy osiągną zakładany etap prac, tworzą wersję instalacyjną programu. Jest to tak zwana wersja alfa. Jest testowana przez autorów - instalowana od podstaw, instalowana na wersję poprzednią, sprawdzane są podstawowe funkcje. Zauważone problemy są usuwane. Gdy wydaje się, że nie ma już żadnych problemów, wtedy wersja alfa jest przekształcana w wersję beta.
wersja beta
Wersja beta jest rozsyłana do testerów, oraz do tych z Państwa, którzy zaznaczą w konfiguracji opcję Konfiguracja->Internet i aktualizacja->Informuj mnie również o wersjach testowych. Wersje te służą do zebrania uwag na temat działania nowych funkcji, oraz ich ewentualnej optymalizacji. Mogą się również ujawnić błędy nie zauważone przez autorów. Zwykle pojawia się takich wersji kilka, i ostatnia z nich jest wersją ostateczną. Pojawia się tylko po to, aby całkowicie wykluczyć możliwość problemów z wersją finalną.
Dzięki pobieraniu wersji testowych zyskasz szybszy dostęp do nowych funkcjonalności, obarczony jednak ryzykiem pobrania wersji nie do końca dopracowanej.
wersja finalna
Zwykle najpóźniejsza wersja beta staje się wersją finalną, gdy nikt już nie znajdzie w wersji beta żadnych problemów. Dostęp do wersji finalnej mają już wszyscy klienci.