Problemy z wyliczeniem VAT: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza wiedzy Sokaris
Linia 1: Linia 1:
Sytuacja różnicy w zaokrągleniach na fakturach VAT często jest przyczyną niejasności. W poniższym dokumencie postaram się wyjaśnić jej przyczyny.
+
Sytuacja różnicy w zaokrągleniach na fakturach VAT często jest przyczyną niejasności. Poniższym dokument pomoże wyjaśnić zaistniały problem.
Dodatkowo już na początku chcę zaznaczyć, że różnice w wartościach powstałe w wyniku zaokrąglania są całkowicie '''normalne i akceptowalne''' przez urzędy skarbowe.
+
Różnice w wartościach powstałe w wyniku zaokrąglania są całkowicie '''normalne i akceptowalne''' przez urzędy skarbowe.
  
Otóż na pierwszy rzut oka nie widać problemu w przeliczeniach na fakturze VAT. Dajmy na przykład zakup towaru 'A' zarówno w sklepie detalicznym jak i w w sklepie z cenami podanymi w kwocie netto (np. Makro). Stawka VAT na towar 'A' wynosi 22%, a jego cena to 100zł. Z prostego rachunku wynika, że towar 'A' w sklepie detalicznym kosztuje 122zł brutto, natomiast w Makro gdzie ceny podawane są w kwocie netto, ten sam towar 'A' kosztuje 100zł netto.
+
Otóż na pierwszy rzut oka nie widać problemu w przeliczeniach na fakturze VAT. Dajmy na przykład zakup towaru 'A' zarówno w sklepie detalicznym jak i w w sklepie z cenami podanymi w kwocie netto (np. Makro). Stawka VAT na towar 'A' wynosi 22%, a jego cena to 100 PLN. Z prostego rachunku wynika, że towar 'A' w sklepie detalicznym kosztuje 122 PLN brutto, natomiast w Makro gdzie ceny podawane są w kwocie netto, ten sam towar 'A' kosztuje 100 PLN netto.
 
W przypadku tego zestawienia w obydwu sklepach wartości faktury VAT oraz ceny są takie same, zarówno w sklepie detalicznym jak i w makro, a faktura wygląda następująco:
 
W przypadku tego zestawienia w obydwu sklepach wartości faktury VAT oraz ceny są takie same, zarówno w sklepie detalicznym jak i w makro, a faktura wygląda następująco:
  
Linia 23: Linia 23:
 
[[Grafika:detaliczny i makro 2 netto.jpg]]
 
[[Grafika:detaliczny i makro 2 netto.jpg]]
  
Problemy wynikające z niezgodności w wartościach na fakturze VAT pojawiają się w momencie, gdy ceny towaru bądź usługi nie są całkowite. Jest to konsekwencja zaokrąglania ceny do 1/100zł. W związku  z tym, że nie ma jednej odpowiedniej metody postępowania w przypadku wyliczania faktury VAT, która w całości rozwiązywałaby dany problem, należy się liczyć z drobną różnicą kalkulacyjną.
+
Problemy wynikające z niezgodności w wartościach na fakturze VAT pojawiają się w momencie, gdy ceny towaru bądź usługi nie są całkowite. Jest to konsekwencja zaokrąglania ceny do 1/100 PLN. W związku  z tym, że nie ma jednej odpowiedniej metody postępowania w przypadku wyliczania faktury VAT, która w całości rozwiązywałaby dany problem, należy się liczyć z drobną różnicą kalkulacyjną.
  
Przy wystawianiu faktury VAT na pojedyncze sztuki towarów bądź usług, w tym przypadku towaru 'X' różnice wartości są wręcz niedostrzegalne. Czego przykładem jest poniższe zestawienie w sklepie detalicznym, gdzie cenę towaru wprowadzamy w wartości brutto,a program automatycznie przelicza ją na kwotę netto i odpowiednio uzupełnia fakture:
+
Przy wystawianiu faktury VAT na pojedyncze sztuki towarów bądź usług, w tym przypadku towaru 'X' różnice wartości są wręcz niedostrzegalne. Czego przykładem jest poniższe zestawienie w sklepie detalicznym, gdzie cenę towaru wprowadzamy w wartości brutto,a program automatycznie przelicza ją na kwotę netto i odpowiednio uzupełnia fakturę:
  
Rozpatrujemy przykład towaru 'X' o wartości 3,75zł netto na fakturze wystawionej zarówno od kwoty brutto oraz netto.
+
Rozpatrujemy przykład towaru 'X' o wartości 3,75 PLN netto na fakturze wystawionej zarówno od kwoty brutto oraz netto.
  
 
Faktura wystawiona od kwoty '''brutto''':
 
Faktura wystawiona od kwoty '''brutto''':
Linia 33: Linia 33:
 
[[Grafika:detliczny czerwone.jpg]]
 
[[Grafika:detliczny czerwone.jpg]]
  
Weźmy teraz pod uwagę sklep Makro, który oferuje produkty w cenie netto dla swoich klientów. Otóż kwota wprowadzona do programu w formie wartości netto nieznacznie zmienia swoją cenę po przeliczeniu na wartość brutto. Jest to wynik '''zaokrąglenia''' kwoty netto na kwotę brutto, a wygląda to następująco:
+
Weźmy pod uwagę sklep Makro, który oferuje produkty w cenie netto dla swoich klientów. Otóż kwota wprowadzona do programu w formie wartości netto nieznacznie zmienia swoją cenę po przeliczeniu na wartość brutto. Jest to wynik '''zaokrąglenia''' kwoty netto na kwotę brutto, a wygląda to następująco:
  
 
Faktura wystawiona od kwoty '''netto''':
 
Faktura wystawiona od kwoty '''netto''':
Linia 39: Linia 39:
 
[[Grafika:makro czerwone.jpg]]
 
[[Grafika:makro czerwone.jpg]]
  
Jak wcześniej wspomniałem różnice te w przypadku pojedynczych ilości są wręcz niezauważalne, dlatego dla lepszej wizualizacji poruszanego problemu przedstawię fakturę z większą ilością towarów:
+
Różnice w pojedynczych ilościach są wręcz niezauważalne, dlatego dla lepszej wizualizacji poruszanego problemu poniżej przedstawiono fakturę z większą ilością towarów:
  
 
a) Faktura wystawiona od kwoty '''brutto''' w przypadku sklepu detalicznego na ilość 40sztuk towaru 'X':
 
a) Faktura wystawiona od kwoty '''brutto''' w przypadku sklepu detalicznego na ilość 40sztuk towaru 'X':
Linia 49: Linia 49:
 
[[Grafika:makro ilosc cerwone.jpg]]
 
[[Grafika:makro ilosc cerwone.jpg]]
  
Czerwonym kolorem zaznaczyłem państwu <span style="color: red">'''różnicę'''</span> pomiędzy wartościami na fakturze VAT od kwoty brutto, a fakturą VAT wystawioną od kwoty netto. W powyższym przykładzie różnica faktur wystawionych na ten sam towar 'X' o cenie jednostkowej 3,75zł netto (4,57zł brutto) -wynosi 20groszy.
+
Za pomocą koloru czerwonego zaznaczono <span style="color: red">'''różnicę'''</span> pomiędzy wartościami na fakturze VAT od kwoty brutto, a fakturą VAT wystawioną od kwoty netto. W powyższym przykładzie różnica faktur wystawionych na ten sam towar 'X' o cenie jednostkowej 3,75 PLN netto (4,57 PLN brutto) -wynosi 20groszy.
  
Gdy problem został już bardziej naświetlony, automatycznie nasuwa się pytanie: "a co w przypadku, gdy na naszej fakturze VAT znajduje się więcej niż jeden produkt?". Otóż poniżej demonstruje państwu przytoczony przykład:
+
Gdy problem został już bardziej naświetlony, automatycznie nasuwa się pytanie: "a co w przypadku, gdy na naszej fakturze VAT znajduje się więcej niż jeden produkt?". Otóż poniżej zademonstrowano przytoczony przykład:
  
 
a) Faktura wystawiona od kwoty '''brutto''' w przypadku sklepu detalicznego na towary i usługi różnego rodzaju oraz większą ilość sztuk:
 
a) Faktura wystawiona od kwoty '''brutto''' w przypadku sklepu detalicznego na towary i usługi różnego rodzaju oraz większą ilość sztuk:
Linia 61: Linia 61:
 
[[Grafika:makro ilosc 2 czerwone.jpg]]
 
[[Grafika:makro ilosc 2 czerwone.jpg]]
  
Różnica w wartościach, gdzie rozważamy większą liczbę towarów i usług w większej ilości (patrz powyżej: towar 'X',towar 'Y', towar 'Z', usługa 'D') w tym przypadku wynosi 17gr. Ponownie pragnę przypomnieć, iż różnice wynikające z zaokrągleń są całkowicie normalne i akceptowalne przez urzędy skarbowe.
+
Różnica w wartościach, gdzie rozważana jest większą liczbę towarów i usług w większej ilości (patrz powyżej: towar 'X',towar 'Y', towar 'Z', usługa 'D') w tym przypadku wynosi 17/100 PLN. Poprzez instrukcje łatwo zrozumieć, iż różnice wynikające z zaokrągleń są całkowicie normalne i akceptowalne przez urzędy skarbowe.
  
 
Poniżej zamieszczam link do ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 25 maja 2005 w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku,
 
Poniżej zamieszczam link do ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 25 maja 2005 w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku,
Linia 67: Linia 67:
  
 
  [http://www.money.pl/d/podatki/vat/przepisy/rozp2.pdf ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW]
 
  [http://www.money.pl/d/podatki/vat/przepisy/rozp2.pdf ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW]
 
Mam nadzieję, że ta krótka instrukcja rozwieje państwa wątpliwości, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt z nami
 
 
poprzez nasz email: office@sokaris.pl
 
 
telefon GSM: 0 607 606 841
 
 
telefon stacjonarny: 022 389 56 38
 
 
bądź skype: oprogramowanie
 
 
Telefon stacjonarny czynny od 9.00 - 15.00 w dni robocze, telefon GSM czynny od 8.00 - 17.00 w dni robocze.
 
 
Pozdrawiam serdecznie, do usłyszenia.
 

Wersja z 14:53, 16 lip 2009

Sytuacja różnicy w zaokrągleniach na fakturach VAT często jest przyczyną niejasności. Poniższym dokument pomoże wyjaśnić zaistniały problem. Różnice w wartościach powstałe w wyniku zaokrąglania są całkowicie normalne i akceptowalne przez urzędy skarbowe.

Otóż na pierwszy rzut oka nie widać problemu w przeliczeniach na fakturze VAT. Dajmy na przykład zakup towaru 'A' zarówno w sklepie detalicznym jak i w w sklepie z cenami podanymi w kwocie netto (np. Makro). Stawka VAT na towar 'A' wynosi 22%, a jego cena to 100 PLN. Z prostego rachunku wynika, że towar 'A' w sklepie detalicznym kosztuje 122 PLN brutto, natomiast w Makro gdzie ceny podawane są w kwocie netto, ten sam towar 'A' kosztuje 100 PLN netto. W przypadku tego zestawienia w obydwu sklepach wartości faktury VAT oraz ceny są takie same, zarówno w sklepie detalicznym jak i w makro, a faktura wygląda następująco:

a) Faktura wystawiona od kwoty brutto:

Faktura od brutto.jpg

b) Faktura wystawiona od kwoty netto:

Detaliczny i makro netto.jpg

Podobnie w przypadku, gdy na fakturze VAT znajduje się więcej niż jeden towar bądź usługa, również wtedy problem nie występuje jeśli podane ceny jednostkowe są całkowite. W tym przypadku podgląd faktury jest następujący:

a) Faktura wystawiona od kwoty brutto:

Detaliczny i makro 2.jpg

a) Faktura wystawiona od kwoty netto:

Detaliczny i makro 2 netto.jpg

Problemy wynikające z niezgodności w wartościach na fakturze VAT pojawiają się w momencie, gdy ceny towaru bądź usługi nie są całkowite. Jest to konsekwencja zaokrąglania ceny do 1/100 PLN. W związku z tym, że nie ma jednej odpowiedniej metody postępowania w przypadku wyliczania faktury VAT, która w całości rozwiązywałaby dany problem, należy się liczyć z drobną różnicą kalkulacyjną.

Przy wystawianiu faktury VAT na pojedyncze sztuki towarów bądź usług, w tym przypadku towaru 'X' różnice wartości są wręcz niedostrzegalne. Czego przykładem jest poniższe zestawienie w sklepie detalicznym, gdzie cenę towaru wprowadzamy w wartości brutto,a program automatycznie przelicza ją na kwotę netto i odpowiednio uzupełnia fakturę:

Rozpatrujemy przykład towaru 'X' o wartości 3,75 PLN netto na fakturze wystawionej zarówno od kwoty brutto oraz netto.

Faktura wystawiona od kwoty brutto:

Detliczny czerwone.jpg

Weźmy pod uwagę sklep Makro, który oferuje produkty w cenie netto dla swoich klientów. Otóż kwota wprowadzona do programu w formie wartości netto nieznacznie zmienia swoją cenę po przeliczeniu na wartość brutto. Jest to wynik zaokrąglenia kwoty netto na kwotę brutto, a wygląda to następująco:

Faktura wystawiona od kwoty netto:

Makro czerwone.jpg

Różnice w pojedynczych ilościach są wręcz niezauważalne, dlatego dla lepszej wizualizacji poruszanego problemu poniżej przedstawiono fakturę z większą ilością towarów:

a) Faktura wystawiona od kwoty brutto w przypadku sklepu detalicznego na ilość 40sztuk towaru 'X':

Detliczny ilosc cerwone.jpg

b) Faktura wystawiona od kwoty netto w przypadku sklepu Makro na ilość 40sztuk towaru 'X':

Makro ilosc cerwone.jpg

Za pomocą koloru czerwonego zaznaczono różnicę pomiędzy wartościami na fakturze VAT od kwoty brutto, a fakturą VAT wystawioną od kwoty netto. W powyższym przykładzie różnica faktur wystawionych na ten sam towar 'X' o cenie jednostkowej 3,75 PLN netto (4,57 PLN brutto) -wynosi 20groszy.

Gdy problem został już bardziej naświetlony, automatycznie nasuwa się pytanie: "a co w przypadku, gdy na naszej fakturze VAT znajduje się więcej niż jeden produkt?". Otóż poniżej zademonstrowano przytoczony przykład:

a) Faktura wystawiona od kwoty brutto w przypadku sklepu detalicznego na towary i usługi różnego rodzaju oraz większą ilość sztuk:

Detliczny ilosc 2 czerwone.jpg

b) Faktura wystawiona od kwoty netto w przypadku sklepu Makro na towary i usługi różnego rodzaju oraz większą ilość sztuk:

Makro ilosc 2 czerwone.jpg

Różnica w wartościach, gdzie rozważana jest większą liczbę towarów i usług w większej ilości (patrz powyżej: towar 'X',towar 'Y', towar 'Z', usługa 'D') w tym przypadku wynosi 17/100 PLN. Poprzez instrukcje łatwo zrozumieć, iż różnice wynikające z zaokrągleń są całkowicie normalne i akceptowalne przez urzędy skarbowe.

Poniżej zamieszczam link do ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 25 maja 2005 w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW