Podpisywanie pliku za pomocą Profilu Zaufanego

Z Baza wiedzy Sokaris
Wersja z dnia 20:07, 9 lut 2022 autorstwa P. Mondzelewski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Podpisywanie plików za pomocą Profilu Zaufanego i platformy obywatel.gov.pl

W artykule posługujemy się zrzutami ekranu z procesu podpisywania plików za pomocą Profilu Zaufanego. Każdy obrazek posiada naniesione graficzne symbole pomocnicze w postaci zielonych strzałek oraz zielonych kółek z cyframi. Cyfry z kółek są używane w opisach nad obrazkami, gdzie występują zapisane w nawiasach kwadratowych, np. [1].


Aby podpisać plik Profilem Zaufanym (dalej zwanym PZ) należy udać się pod adres:


https://moj.gov.pl/uslugi/signer/upload?xFormsAppName=SIGNER


Serwis Obywatel


Na powyższym obrazku klikamy na "PODPISZ JPK_VAT" [1]


Prośba o zalogowanie przez Profil Zaufany


Otworzy się wtedy dodatkowe okienko z prośbą o zalogowanie do PZ, w tym oknie należy wybrać przycisk "Zaloguj się" [2]


Logowanie do Profilu Zaufanego


Zostaniemy przekierowani do serwisu Profil Zaufany, gdzie konieczne jest zalogowanie na nasz osobisty profil. Aby to zrobić wpisujemy login lub e-mail [3], który jest przypisany do naszego PZ. Podajemy hasło [4] i klikamy przycisk "Zaloguj mnie" [5].

Od razu po zalogowaniu zostaniemy przekierowani z powrotem do serwisu Obywatel, gdzie czeka już formularz do podpisu pliku z metadanymi JPK.UWAGA!

W tym miejscu warto wyjaśnić największe nieporozumienie jakie występuje w całym procesie wysyłki JPK i przez które pojawia się najwięcej problemów.

Nie podpisuje się właściwego pliku JPK z danymi (np. JPK_VAT czy JPK_FA), podpisujemy jedynie tzw. plik metadanych JPK!

Plik metadanych to dodatkowy plik jaki powstaje w trakcie przetwarzania przez program właściwego pliku JPK. Plik metadanych ma niewielki rozmiar (około 2 kilobajty) i nie zawiera w sobie danych o fakturach. Plik metadanych zawiera w nazwie słowa InitUpload i jest plikiem XML. Przykładowo nazwa pliku metadanych wygląda np. tak:

2018-02-26_09_30_29_jpk_vat_PLN_InitUpload.xml

I właśnie ten plik należy podpisać Profilem Zaufanym. Nie należy podpisywać innych plików!


Przy okazji warto pokazać gdzie znaleźć plik metadanych do podpisania przy korzystaniu z aplikacji Faktua-NT lub Sapio, na poniższym obrazku nazwę i lokalizację tego pliku zaznaczono czerwoną strzałką na oknie służącym do podpisywania plików metadanych:


Sprawdzanie i wysyłanie pliku metadanych


Zatem na poniższym formularzu klikamy przycisk "Wybierz plik z dysku" [6] LUB przeciągamy myszą odpowiedni plik z dysku i czekamy, aż zostanie wysłany na serwer i sprawdzony.


Wybór pliku z metadanymi JPK do podpisu


Wysyłka pliku trwa chwilę, w tym czasie na ekranie widzimy animację i komunikat "Trwa przesyłanie i sprawdzanie pliku" [7]


Sprawdzanie i wysyłanie pliku metadanych


Gdy proces zakończy się powodzeniem w miejscu komunikatu o wysyłce pojawi się nazwa wysłanego pliku [8]. W tym momencie pozostaje tylko podpisanie pliku PZ, robimy to klikając w przycisk "PODPISZ PROFILEM ZAUFANYM" [9].


Podpisywanie wysłanego pliku metadanych


Po chwili otrzymamy na telefon wiadomość SMS od PZ o treści podobnej do:

Kod autoryzacyjny nr 1 z dnia 26.02.2018: 25685456

Podany kod należy przepisać w polu [10] i nacisnąć przycisk "AUTORYZUJ I PODPISZ DOKUMENT" [11].


Wprowadzanie kodu autoryzacyjnego


I to już ostatni etap, na ekranie pojawi się informacja o poprawnym podpisaniu pliku [12]. W tej sytuacji pozostaje tylko pobrać podpisany plik i zapisać go na dysku komputera, aby to zrobić klikamy przycisk "ZAPISZ" [13]. W zależności od używanej przeglądarki plik zostanie zapisany w domyślnym katalogu zapisu plików pobieranych z internetu oraz może się pojawić na dolnej belce przeglądarki [14].


Podpisywanie zakończone powodzeniem


Zapisany na dysku plik jest gotowym, podpisanym plikiem metadanych jaki teraz może zostać wysłany do MF w ramach obowiązku JPK.

Ten właśnie plik należy przeciągnąć do okna programu Faktura-NT lub Sapio, które zostało pokazane wyżej przy okazji opisu czym jest plik metadanych.