JPK - przygotowanie danych: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza wiedzy Sokaris
 
(Nie pokazano 4 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 10: Linia 10:
 
W porównaniu do poprzedniej wersji programu, dane konfiguracyjne firmy uległy rozszerzeniu, aby sprostać wymaganiom JPK. Należy te zmiany prześledzić i uzupełnić.
 
W porównaniu do poprzedniej wersji programu, dane konfiguracyjne firmy uległy rozszerzeniu, aby sprostać wymaganiom JPK. Należy te zmiany prześledzić i uzupełnić.
  
# W danych adresowych (Konfiguracja->Dane Twojej firmy->Dane ogólne) dodano/zmieniono:
+
* W danych adresowych (Konfiguracja->Dane Twojej firmy->Dane ogólne) dodano/zmieniono:
* '''Miasto''' firmy. Nie wymaga uzupełnienia, ponieważ zawartość jest taka sama jak dotychczasowe pole Poczta. Jeśli miejscowość urzędu pocztowego jest inna niż miejscowość firmy, proszę zmodyfikować te dane.
+
** '''Miasto''' firmy. Nie wymaga uzupełnienia, ponieważ zawartość jest taka sama jak dotychczasowe pole Poczta. Jeśli miejscowość urzędu pocztowego jest inna niż miejscowość firmy, proszę zmodyfikować te dane. W związku z tym, zmienne używane w raportach - ''[Miasto firmy]'', [Nazwa miasta Twojej firmy], [Miasto Twojej firmy] podają nazwę miasta w którym mieści się siedziba firmy a zmienna ''[Poczta firmy]'' podaje nazwę urzędu pocztowego właściwego dla siedziby firmy.
W związku z tym, zmienne używane w raportach - [Miasto firmy], [Nazwa miasta Twojej firmy], [Miasto Twojej firmy] podają nazwę miasta w którym mieści się siedziba firmy a zmienna [Poczta firmy] podaje nazwę urzędu pocztowego właściwego dla siedziby firmy.
+
** '''Ulica''' firmy została rozbita na trzy pola - '''Ulica''', '''nr domu''' i '''nr lokalu'''. Zmienna do raportów nie zmieniła się, bez względu na to, czy numer domu/lokalu podany jest osobno, czy w polu Ulica - zmienna ''''[Ulica firmy]'''' podaje ulicę wraz z numerami domu/lokalu. Dla celów JPK jednak nr domu i lokalu muszą być podane w osobnych polach.
* '''Ulica''' firmy została rozbita na trzy pola - '''Ulica''', '''nr domu''' i '''nr lokalu'''. Zmienna do raportów nie zmieniła się, bez względu na to, czy numer domu/lokalu podany jest osobno, czy w polu Ulica - zmienna ''[Ulica firmy]'' podaje ulicę wraz z numerami domu/lokalu. Dla celów JPK jednak nr domu i lokalu muszą być podane w osobnych polach.
+
** Dodano '''Gminę''' do której należy firma. Należy, do celów JPK, wybrać '''województwo''', '''powiat''' oraz '''gminę'''.
* Dodano '''Gminę''' do której należy firma. Należy, do celów JPK, wybrać '''województwo''', '''powiat''' oraz '''gminę'''.
+
* W danych Urzędu skarbowego (''Konfiguracja->Dane Twojej firmy->Urzędy skarbowe'') dodano:
# W danych Urzędu skarbowego (''Konfiguracja->Dane Twojej firmy->Urzędy skarbowe'') dodano:
+
** Urząd skarbowy do którego wysyłany jest JPK. Należy na rozwijanej liście odnaleźć i wybrać Urząd skarbowy z którym rozlicza się firma.
* Urząd skarbowy do którego wysyłany jest JPK. Należy na rozwijanej liście odnaleźć i wybrać Urząd skarbowy z którym rozlicza się firma.
 
  
  
 
== Nagłówki dokumentów ==
 
== Nagłówki dokumentów ==
Dokumenty, których nagłówki (w szczególnych przypadkach) należy zmodyfikować, to faktury sprzedaży oraz faktury zakupu. W obu przypadkach zmian tych można dokonać na nowo dodanej zakładce JPK.
+
Dokumenty, których nagłówki (w szczególnych przypadkach) należy zmodyfikować, to faktury sprzedaży oraz faktury zakupu. W obu przypadkach zmian tych można dokonać na nowo dodanej zakładce '''JPK'''.
  
 
Zakładka zawiera trzy opcje:
 
Zakładka zawiera trzy opcje:
Ignoruj ten dokument w rozliczeniach księgowych VAT - opcję należy zaznaczyć, jeśli z jakichś powodów (na przykład przeterminowania - dokumentu nie zaksięgowano w terminie, i został wpisany do programu na przykład ze względu na stan magazynu) dokument wcale nie ma być uwzględniany w pliku JPK.
+
* ''Ignoruj ten dokument w rozliczeniach księgowych VAT'' - opcję należy zaznaczyć, jeśli z jakichś powodów (na przykład przeterminowania - dokumentu nie zaksięgowano w terminie, i został wpisany do programu na przykład ze względu na stan magazynu) dokument wcale nie ma być uwzględniany w pliku JPK.
Dokument jest Wewnątrzwspólnotową Dostawą Towarów (WDT) - opcję należy zaznaczyć, jeśli faktura dokumentuje WDT
+
* ''Dokument jest Wewnątrzwspólnotową Dostawą Towarów (WDT)'' - opcję należy zaznaczyć, jeśli faktura dokumentuje WDT
Dokument jest objęty procedurą odwrotnego obciążenia - opcję należy zaznaczyć gdy w przypadku tej faktury stosujemy procedurę odwrotnego obciążenia
+
* ''Dokument jest objęty procedurą odwrotnego obciążenia'' - opcję należy zaznaczyć gdy w przypadku tej faktury stosujemy procedurę odwrotnego obciążenia
  
  
Linia 32: Linia 31:
 
Istnieją dodatkowe informacje, które są potrzebne do prawidłowej generacji pliku JPK, dotyczące każdej pozycji towarowej z osobna. Są one zgrupowane w zakładce JPK w karcie towaru, zarówno w dokumencie faktury sprzedaży, jak i faktury zakupu.  
 
Istnieją dodatkowe informacje, które są potrzebne do prawidłowej generacji pliku JPK, dotyczące każdej pozycji towarowej z osobna. Są one zgrupowane w zakładce JPK w karcie towaru, zarówno w dokumencie faktury sprzedaży, jak i faktury zakupu.  
  
Dla faktur sprzedaży zakładka JPK zawiera:
+
Dla faktur sprzedaży zakładka '''JPK''' zawiera:
Pozycja jest świadczeniem usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy - opcję powinni zaznaczyć podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, gdy pozycja towarowa jest informacją o dokonanych usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej.
+
* ''Pozycja jest świadczeniem usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy'' - opcję powinni zaznaczyć podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, gdy pozycja towarowa jest informacją o dokonanych usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej.
Kwota podatku należnego, która wymaga samodzielnego naliczenia - należy podać kwotę podatku, która jest raportowana w JPK i niemożliwa do wyliczenia przez program, na przykład kwota VAT przy odwrotnym obciążeniu.
+
* ''Kwota podatku należnego, która wymaga samodzielnego naliczenia'' - należy podać kwotę podatku, która jest raportowana w JPK i niemożliwa do wyliczenia przez program, na przykład kwota VAT przy odwrotnym obciążeniu.
  
Dla faktur zakupu zakładka JPK zawiera:
+
Dla faktur zakupu zakładka '''JPK''' zawiera:
Towar jest środkiem trwałym - opcję należy zaznaczyć, gdy zakupiony towar jest środkiem trwałym
+
* ''Towar jest środkiem trwałym'' - opcję należy zaznaczyć, gdy zakupiony towar jest środkiem trwałym
Towar jest kasą rejestrującą - opcję należy zaznaczyć, gdy zakupiony towar jest kasą rejestrującą
+
* ''Towar jest kasą rejestrującą'' - opcję należy zaznaczyć, gdy zakupiony towar jest kasą rejestrującą
Towar jest rozliczany zgodnie z art. 33a ustawy - opcję należy zaznaczyć, gdy importowany towar podlega rozliczeniu zgodnie z art. 33a ustawy  
+
* ''Towar jest rozliczany zgodnie z art. 33a ustawy'' - opcję należy zaznaczyć, gdy importowany towar podlega rozliczeniu zgodnie z art. 33a ustawy  
Towar jest rozliczany od podatników, do których stosuje się art. 28b ustawy - opcję należy zaznaczyć, gdy importowana pozycja jest usługą z wyłączeniem usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy
+
* ''Towar jest rozliczany od podatników, do których stosuje się art. 28b ustawy'' - opcję należy zaznaczyć, gdy importowana pozycja jest usługą z wyłączeniem usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy
Towar jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem środka transportu (art. 103 ust. 3, w zw. z ust. 4 ustawy) - opcję należy zaznaczyć gdy jest to zakup środka transportu wewnątrz UE
+
* ''Towar jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem środka transportu (art. 103 ust. 3, w zw. z ust. 4 ustawy)'' - opcję należy zaznaczyć gdy jest to zakup środka transportu wewnątrz UE
Kwota podatku należnego, która wymaga samodzielnego naliczenia - należy podać kwotę podatku, która jest raportowana w JPK i niemożliwa do wyliczenia przez program, na przykład kwota podatku należnego przy imporcie towarów z UE/poza UE, przy odwrotnym obciążeniu, kwota (podlegająca odliczeniu) wydana na zakup kasy rejestrującej, środka transportu zakupionego w UE
+
* ''Kwota podatku należnego, która wymaga samodzielnego naliczenia'' - należy podać kwotę podatku, która jest raportowana w JPK i niemożliwa do wyliczenia przez program, na przykład kwota podatku należnego przy imporcie towarów z UE/poza UE, przy odwrotnym obciążeniu, kwota (podlegająca odliczeniu) wydana na zakup kasy rejestrującej, środka transportu zakupionego w UE

Aktualna wersja na dzień 13:47, 28 gru 2016

Aby przygotować się do prawidłowego raportowania plików JPK do Ministerstwa finansów, należy:

  • Uzupełnić dane firmy
  • Uzupełnić dane nagłówkowe raportowanych dokumentów
  • Uzupełnić dane towarów w raportowanych dokumentach.

W nowo tworzonych dokumentach dane mające związek z JPK należy uzupełniać na bieżąco.


Dane firmy

W porównaniu do poprzedniej wersji programu, dane konfiguracyjne firmy uległy rozszerzeniu, aby sprostać wymaganiom JPK. Należy te zmiany prześledzić i uzupełnić.

  • W danych adresowych (Konfiguracja->Dane Twojej firmy->Dane ogólne) dodano/zmieniono:
    • Miasto firmy. Nie wymaga uzupełnienia, ponieważ zawartość jest taka sama jak dotychczasowe pole Poczta. Jeśli miejscowość urzędu pocztowego jest inna niż miejscowość firmy, proszę zmodyfikować te dane. W związku z tym, zmienne używane w raportach - [Miasto firmy], [Nazwa miasta Twojej firmy], [Miasto Twojej firmy] podają nazwę miasta w którym mieści się siedziba firmy a zmienna [Poczta firmy] podaje nazwę urzędu pocztowego właściwego dla siedziby firmy.
    • Ulica firmy została rozbita na trzy pola - Ulica, nr domu i nr lokalu. Zmienna do raportów nie zmieniła się, bez względu na to, czy numer domu/lokalu podany jest osobno, czy w polu Ulica - zmienna '[Ulica firmy]' podaje ulicę wraz z numerami domu/lokalu. Dla celów JPK jednak nr domu i lokalu muszą być podane w osobnych polach.
    • Dodano Gminę do której należy firma. Należy, do celów JPK, wybrać województwo, powiat oraz gminę.
  • W danych Urzędu skarbowego (Konfiguracja->Dane Twojej firmy->Urzędy skarbowe) dodano:
    • Urząd skarbowy do którego wysyłany jest JPK. Należy na rozwijanej liście odnaleźć i wybrać Urząd skarbowy z którym rozlicza się firma.


Nagłówki dokumentów

Dokumenty, których nagłówki (w szczególnych przypadkach) należy zmodyfikować, to faktury sprzedaży oraz faktury zakupu. W obu przypadkach zmian tych można dokonać na nowo dodanej zakładce JPK.

Zakładka zawiera trzy opcje:

  • Ignoruj ten dokument w rozliczeniach księgowych VAT - opcję należy zaznaczyć, jeśli z jakichś powodów (na przykład przeterminowania - dokumentu nie zaksięgowano w terminie, i został wpisany do programu na przykład ze względu na stan magazynu) dokument wcale nie ma być uwzględniany w pliku JPK.
  • Dokument jest Wewnątrzwspólnotową Dostawą Towarów (WDT) - opcję należy zaznaczyć, jeśli faktura dokumentuje WDT
  • Dokument jest objęty procedurą odwrotnego obciążenia - opcję należy zaznaczyć gdy w przypadku tej faktury stosujemy procedurę odwrotnego obciążenia


Towary

Istnieją dodatkowe informacje, które są potrzebne do prawidłowej generacji pliku JPK, dotyczące każdej pozycji towarowej z osobna. Są one zgrupowane w zakładce JPK w karcie towaru, zarówno w dokumencie faktury sprzedaży, jak i faktury zakupu.

Dla faktur sprzedaży zakładka JPK zawiera:

  • Pozycja jest świadczeniem usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy - opcję powinni zaznaczyć podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, gdy pozycja towarowa jest informacją o dokonanych usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej.
  • Kwota podatku należnego, która wymaga samodzielnego naliczenia - należy podać kwotę podatku, która jest raportowana w JPK i niemożliwa do wyliczenia przez program, na przykład kwota VAT przy odwrotnym obciążeniu.

Dla faktur zakupu zakładka JPK zawiera:

  • Towar jest środkiem trwałym - opcję należy zaznaczyć, gdy zakupiony towar jest środkiem trwałym
  • Towar jest kasą rejestrującą - opcję należy zaznaczyć, gdy zakupiony towar jest kasą rejestrującą
  • Towar jest rozliczany zgodnie z art. 33a ustawy - opcję należy zaznaczyć, gdy importowany towar podlega rozliczeniu zgodnie z art. 33a ustawy
  • Towar jest rozliczany od podatników, do których stosuje się art. 28b ustawy - opcję należy zaznaczyć, gdy importowana pozycja jest usługą z wyłączeniem usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy
  • Towar jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem środka transportu (art. 103 ust. 3, w zw. z ust. 4 ustawy) - opcję należy zaznaczyć gdy jest to zakup środka transportu wewnątrz UE
  • Kwota podatku należnego, która wymaga samodzielnego naliczenia - należy podać kwotę podatku, która jest raportowana w JPK i niemożliwa do wyliczenia przez program, na przykład kwota podatku należnego przy imporcie towarów z UE/poza UE, przy odwrotnym obciążeniu, kwota (podlegająca odliczeniu) wydana na zakup kasy rejestrującej, środka transportu zakupionego w UE