Faktura-NT - aktualizacja programu

Z Baza wiedzy Sokaris

Historia zamian w programie

http://wiedza.sokaris.pl/index.php?title=Historia_zmian_w_Faktura-NT

Co zawiera najnowsza aktualizacja?

  • Nowe i stare stawki VAT
  • Szybką zmianę stawki w wielu towarach jednocześnie
  • Możliwość wystawiania dokumentów ze starą i nową stawką VAT (w 2011 roku będzie możliwość wystawienia dokumentów ze starymi stawkami VAT)
  • Modyfikacje rejestrów VAT do nowych stawek
  • Szczegółowo opisane zmiany znajdują się TUTAJ


W jaki sposób mogę zaktualizować program?

Aktualizację wykonuje się przez zainstalowanie najnowszej wersji programu na Państwa komputerze. Program podczas uruchomienia zaktualizuje kartoteki z danymi do najnowszej wersji. Podczas procesu aktualizacji dane będą całkowicie bezpieczne i nie ulegną zmianom ani usunięciu. Jednak zaleca się przed aktualizacją wykonanie kopii zapasowej bazy danych. Kopia zapasowa poza zwiększeniem bezpieczeństwa danych pozwala także na przeniesienie programu do innego katalogu lub na inny komputer. W tym celu można zainstalować aktualizację w innym katalogu niż katalog z bieżącą wersją programu (lub na innym komputerze), a po uruchomieniu nowej wersji należy wczytać dane z wcześniej wykonanej kopii zapasowej. W przypadku aktualizacji programu Faktura-NT należy przed zainstalowaniem aktualizacji odinstalować serwer bazy danych Firebird 2.1. W celu odinstalowania starszej wersji Firebird należy:

1. Wejść do Panelu Sterowania

2. Wybrać i uruchomić ikonę "Dodaj usuń programy"

3. Na liście znaleźć program Firebird 2.5

4. Nacisnąć przycisk Odinstaluj (odinstaluj wszystko "Tak na wszystkie")

5. Zrestartuj komputer

Kiedy pobrać aktualizację?

Aktualizację można pobrać w dowolnym momencie, gdyż program zacznie wystawiać faktury z nową stawką dopiero po wykonaniu procesu automatycznego przepisania kartoteki towarów na nowe stawki VAT.


Czy mogę zainstalować najnowszą wersję już teraz?

Tak, jest to możliwe i nawet zalecane. Sama instalacja aktualizacji powoduje dodanie nowych stawek do programu, lecz nie zmienia ich automatycznie w kartotece towarów. Zmiana stawek VAT w towarach jest procesem uruchamianym przez użytkownika i powinna nastąpić 1 stycznia 2011 roku lub w pierwszym roboczym dniu Państwa pracy. W jaki sposób zmienić stawki VAT w bazie towaru można dowiedzieć się pod tym linkiem: http://www.wiedza.sokaris.pl/index.php?title=Zmiana_stawek_VAT Dopiero po zmianie stawek VAT w kartotece towarów program będzie wystawiał dokumenty z nowymi stawkami VAT.


Skąd mogę pobrać aktualizację?

Aktualizacja jest do pobrania ze strony produktu: http://faktura-nt.pl/?ids=805


Czy mogę zainstalować nową wersję na innym komputerze?

Tak. W tym celu na starym komputerze należy wykonać kopię zapasową - z Menu : Narzędzia > Kopia zapasowa : Archiwizacja danych : przycisk "Archiwizuj" program utworzy kopię danych w lokalizacji, która znajduje się powyżej. Następnie plik kopii zapasowej("data utworzenia".zip), należy przenieść/przesłać na nowy komputer, gdzie znajduje się najnowsza wersja oprogramowania


Czy instalacja nowej wersji programu na starą wersję może usunąć dane?

Oczywiście, że nie! Aktualizacja oprogramowania to standardowo wykonywana czynność, której celem jest wprowadzanie nowych funkcji do programów, które są w użytkowaniu.

Każda aktualizacja dba o dane, które już są w systemie i jeśli to konieczne modyfikuje ich strukturę zachowując 100% danych, jakie były dostępne przed aktualizacją.


Czy roczna licencja na aktualizację oznacza, że po roku program przestanie działać?

Nie, licencja na aktualizacje nie dotyczy okresu działania programu, lecz okresu w jakim można pobierać i instalować nowe wersje oprogramowania. Czyli w chwili, gdy licencja na aktualizacje wygaśnie nie będzie możliwe skorzystanie z nowszych wersji programu, które pojawią się do pobrania, ale nadal będzie możliwe korzystanie z posiadanej wersji.